Yeşil kahve nedir?

0
786
yeşil kahvenin faydaları

Yeşil kahve, günün her saati kullandığımız kahvenin kavrulmamış halidir. Yeşil çay ve siyah çay aynı bitki olduğu gibi, birçok kişi yeşil kahveden söz edildiğinde, “yeşil kahvenin faydaları” sorusunu sıkça sorarlar. Yeşil kahve de normal kahve gibi aynı çekirdekten öğütülür, ancak kahve çekirdeğine yapılan işlem kahvenin hem rengini hem de çeşidini belirler. Sadece bu değil tabi ki farklı olan, yeşil kahvenin hazırlanması ve tüketimi de diğer kahveden farklıdır. Daha önceleri yeşil kahve bulmak epey zordu, fakat artık kolaylıkla hemen her aktarda yeşil kahve bulmak mümkündür.

 

 

Yeşil kahvenin faydaları nelerdir?

Yeşil kahveyi bilmeyen birisi faydalarını da bilmiyordur, yeşil kahvenin faydaları nelerdir diye sorulacak olursa, faydaları şu şekildedir;

 •  Yüksek ısıda kavrulmadığı için yeşil kahve klorojenik asit içerir. Klorojenik asit yağ yakıcı özelliği ile yeşil kahvenin kilo vermede oldukça etkisi olduğunu da söylemek gerekir. Yeşil kahve, diğer kahveye göre daha az kavrulduğu için ve kavrulma işlemi uzadıkça kafein oranı arttığından, yeşil kahvedeki kafein miktarı çok daha azdır.
 • Yeşil kahvenin metabolizmayı hızlandırma üzerinde de olumlu etkiler yaparak kilo verme ve kiloyu koruma konusunda faydalı olduğu bilinmektedir.
 • İçeriğindeki klorojenik asit ve kafein olmasından dolayı vücutta belli oranda yağ yakımına yardımcı olduğu birçok kullanıcı tarafından söylenmektedir.
 • Yeşil kahvenin faydalarından bir diğeri de  kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olduğu ve bununla beraber diyabet olasılığını da belli bir oranda azalttığı söylenmektedir.
 • İçindeki yüksek antioksidan, hücre hasarını önler ve yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.
 • Kalp damar sağlığını koruduğu söylenmektedir.
 • Yeşil kahve içenler vücutlarını zinde hissettiklerini belirtiyor.
 • Beyni ve sinir sistemini uyarıcı özelliği mevcuttur.
 • Serbest radikallerin vücutta yaratacağı olumsuz etkileri önler.
 • Bağışıklık sistemini desteklemektedir.
 • Bu antioksidanlar iyi huylu kolesterolü yükseltir ve kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve kan basıncını azaltır.
 • Canlandırıcı ve enerji arttırıcı etkisi oldukça bilinmektedir.

Yeşil Kahve Çayı Nasıl İçilir?

İsmini ilk defa duyduysanız elbette soracağınız ilk soru, yeşil kahve çayı nasıl içilir olacaktır. Her zaman içtiğimiz Türk kahvesi gibi hazırlanan yeşil kahve çayı günde 1 fincan, eğer ki kafeine karşı duyarlılık durumu yoksa 2 fincana kadar tüketilebilir.

Yeşil Kahve Nasıl Yapılır?

Tadına alışık olmadığımız bu içecek,  elbette “yeşil kahve nasıl yapılır” sorusunu akla getiriyor. Yeşil kahvenin tadı bitki çayını andırır fakat Türk kahvesi gibi pişirilen bir kahvedir. Yeşil kahve çekirdeklerini aldıktan sonra öğüterek, Türk kahvesi gibi pişirerek servis yapılır.

Yeşil Kahve Ve Zayıflama

Yeşil kahve ile zayıflama konusunda en çok tartışılan ve konuşulan bir konudur. Yeşil kahvenin, uygun diyet ve egzersiz programı ile desteklendiği zaman kilo kaybına destek olduğu ve antioksidanın etkisi ile kilo vermeyi hızlandırdığı bilinmektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here