Aloe vera jel ile yapılan araştırmalar

0
3041
yara ve yanık tedavisi

Çeşitli tedavilerde Aloe vera etkisi

Aloe vera jel’in en çok denenmiş ve sonuçlarının en iyi şekilde incelenmiş olduğu kullanım alanı, kozmetik amaçlı kullanılmasının yanısıra, inflamatuar deri hastalıkları, yara ve yanık tedavisi, termal ve radyasyon yanıkları gibi cildi yakından ilgilendiren olaylardır. Ayrıca güneş losyonu, traş kremi, merhemler ve yüz maskelerinin içinde nemlendirici olarak da bulunmaktadır. (Bruneton, 1995).

Yara ve yanık tedavisi

Aloe vera jelin yara ve yanık tedavilerini hızla iyileştirme etkileri birçok deneysel araştırmalarla gösterildikten sonra, aloe vera jelin bu etkiyi nasıl meydana getirdiği ve hangi öğelerinin rol oynadığının ortaya koyulması için yapılan araştırmalar olmuştur. Aloe vera jel ile donma sonucunda oluşan yaraların iyileştirilmesine ait deneysel çalışmalarla buradaki etkisi ile doku kaybının azaldığı tespit edilmiş, tromboksan oluşumunu bloke edici etkisi ile açıklanmaya çalışılmıştır.

Yanıklar da yara tedavisinde olduğu gibi Aloe vera jel tedavisinin alışılagelmiş konularındandır. Yanık iyileştirme sürecine, özel bir iyileştirme süreci olarak bakmak mümkündür. Yanık vakalarında aloe vera jel’in kullanılma mazisi, 1930’lu yılların başlarına dayanır. Araştırmalardan birinde, Aloe vera jelin içerdiği maddeler ve aktiviteleri ortaya çıktıkça kobaylar (deney fareleri), tavşanlar ve insanlarda yapılan klinik incelemelerin ilerlediğini ve donma yanıkları, ısı yanıkları ve elektriksel yanıklarla birlikte meydana gelen doku hasarlarında jelin, tedavi edici özelliğe sahip olduğu gösterilmiştir.

İyileştirme süreci

Aloe vera jel uygulanan yara ve yanık tedavilerinde hem iyileşmenin hızlandığı hem de ortamdaki bakteri sayısında %60 azalma meydana geldiği saptanmıştır.

  • Yine başka bir deneysel araştırmada, tek başına uygulanan gümüş sülfadiazinin yara iyileştirmesinde gecikmeye neden olduğu, tedaviye aloe vera jelin müdahalesiyle bu durumun düzeltildiği anlatılmıştır. (Muller ve arkadaşları 2003).
  • Yine farklı bir araştırmada 27 yanık vakası incelenmeye alınmış, jel ile hem iyileştirme sürecinin kısaldığı hemde fibrovasküler (bağ dokusu) ve kollajen dokuların uyarıldığı bildirilmiştir.

Sonuç olarak Aloe vera jel içerdiği maddelerin eşliğinde hem bağışıklık sisteminin elemanlarını uyararak hemde doku onarımı ve yenilenmesi faktörlerini harekete geçirerek, cilt üzerindeki etkisini göstermektedir. Bu etkilerinin bilinmesi yara ve yanık tedavisi dahil olmak üzere bugün Aloe vera Jel’in neredeyse bütün kozmetik ürünlerinin bileşimine girmesine sebep olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here