Propolis Faydaları

3
2057
propolis faydaları

Propolis Nedir?

Arıların insan hayatına pek çok önemli katlısı vardır. Bu sadece bal üretimi değildir. Arılar ayrıca, iğne yapraklı ağaçlar veya her mevsim yeşil kalabilen kimi ağaçlardan elde edebildikleri öz sıvıdan, ‘propolis’ denilen bir bileşik üretirler. Sıvıyı, kendi boşaltımlarıyla ve bal mumlarıyla birleştirdiklerinde, kovanlarını kurmak için kaplama olarak kullanılan yapışkan, yeşilimsi kahverengi bir ürün oluştururlar. İşte buna propolis denir. Binlerce yıl önce, eski medeniyetler tıbbi özelliklerini keşfettikleri propolis faydaları ile şifa arıyorlardı. Romalılar sivilce tedavisi için propolis kullanıyorlardı. Asurlular’ın, bu ilacı enfeksiyonla mücadele etmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için yaralara ve tümörlere karşı uyguladıkları biliniyor. Mısırlılar ise propolisi mumya yapımında kullanıyorlardı. Günümüzde de pek çok farklı rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaya devam edilmektedir.

Propolisin üretilmesi arıların konumuna, hangi ağaçlar ve çiçeklere erişebildiklerine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, Avrupa’daki propolis üretimi Brezilya’daki propolis ile aynı kimyasal yapıda olmaz.

Propolisin İçindekiler

Araştırmacılar propolis faydaları ile ilgili pek çok bilgi paylaşmışlardır. Propolisin içeriğini oluşturan bileşiklerin çoğunluğu polifenol formlarıdır. Polifenoller, vücudun bağışıklık sistemine güç veren bir özelliğe sahiptir. Ayrıca propolisler ‘flavonoid’ olarak adlandırılan, antioksidan özelliklere sahip bir gıda maddesi içerir. Flavonoidler, bitkileri dış tehditlere karşı koruma amaçlı üretilir. Flavonoidler çoğunlukla antioksidan etkisi olan bazı bitki özlerinde bulunurlar.

propolisin faydaları

 

Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Meyveler
 • Yeşil Çay
 • Sebzeler
 • Kırmızı Şarap

Propolis Faydaları

 • Burun ve boğaz kanseri tedavisinde
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için
 • Ülser, reflü, gastrit hastalığının tedavisinde
 • Yaraları temizlemek için
 • Antioksidan ve anti-inflamatuar olarak
 • Doğal antibiyotiktir.
 • İyi huylu bakterileri canlandırır.
 • Eklem ağrılarında çok etkilidir.
 • Kansere karşı direci arttırır, kemoterapide önerilir.
 • Major depresyonda, kişilik bozukluğunda etkilidir.
 • Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği vardır.
 • Antibakteriyeldir. Mantara, egzama, sedef hastalığına ve virüslere karşı etkilidir.
 • Omuriliği destekler.
 • Faranjitte, kronik bronşitte etkilidir.
 • Kolestrolü dengeler ve kan basıncını düzenler.
 • Kalp ve damar sağlığı için etkilidir.

propolis faydaları

Ağız ve Diş Cerrahisi: Ağız durulamada propolis kullanılması, ağız cerrahisi sonrası görülen ağrı ve şişmeyi azaltır.

Uçuklar: İçeriğinde propolis bulunan herhangi merhem kullanıldığı taktirde, daha hızlı bir şekilde iyileşme sağlar ve uçuğun sebep olduğu ağrıların ve kaşıntının durmasına yardımcı olur.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Propolis faydaları arasında, soğuk algınlıkları ve genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olduğuna dair kanıtlar vardır.

Vajinal şişme (vajinit): Hazırlanan bir propolis solüsyonu, ortalama 1 hafta boyunca vajinal yoldan alındığı taktirde, vajinit rahatsızlığının ve şişmelerin önüne geçilebilmektedir.

Propolis, anti mantar olarak işlev gören bir flavonoid olan ‘pinocembrin’ adı verilen özel bir bileşene sahiptir. Bu anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikler, propolisin yara iyileşmesinde yardımcı olmasını sağlar. Yapılan bir araştırma, propolisin travmatik yanıkları olan insanlarda sağlıklı hücre büyümesini hızlandırarak daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabileceği ortaya koymuştur. Araştırmacılar, özünde propolis bulunan kremlerin, insan vücudunda bulunan herpes (uçuk) virüsü miktarını azaltmaya katkı sunduğunu da ifade etmektedir.


Bunlardan başka aşağıdaki rahatsızlıklar için de propolis faydaları mevcuttur:

-Kanser yaralarında

-Tüberküloz’da

-Enfeksiyonlarda

-Çene kemiği iltihaplarında, diş eti kanaması ve diş eti çekilmesinde

-Bağışıklık tepkisinin iyileştirilmesinde

-Ülserde

-Karın ve bağırsak hastalıklarında

-Cildin iyileşmesi ve gençleşmesinde

Dikkat edilmesi gerekenler

Propolis içerikli ürünlerin hangi yan etkilere sahip olabileceğine dair yeterli düzeyde bilimsel kanıt yoktur. Ancak ortak bir kanı olarak yüksek risk taşımadıkları ifade edilmektedir. Ağız yoluyla alındığı taktirde veya cilde uygun bir şekilde uygulandığında güvenlidir. İnsanlar genellikle bal içerdiklerinden dolayı propolisi güvenle kullanırlar. Bununla birlikte, bal veya arılar konusunda alerjik bir rahatsızlığınız varsa, propolis içeren ürünlere de tepki verebilirsiniz. Propolis ayrıca uzun süre kullanıldığında kendi alerjik reaksiyonunu da ortaya çıkartabilir. Arıcılıkla uğraşanlar, propolis alerjisine yakalanma olasılığı en yüksek kişilerden bazılarıdır. Çünkü onlar çok fazla bileşik içerisindedirler.

Evet bu makalemizde sizlere propolis ve propolis faydalarından uzun uzun bahsettik. Bir diğer yazımız olan omega 3 faydaları konumuza da göz atmanızı öneririz.

 

3 YORUMLAR

 1. Propolis kullanmak istedigim fakat yeterli bilgiye sahip olamadigimdan almiyordum. Simdi edindigim bilgiler dogrultusunda gonul rahatligiyla kullanabilirim. Tesekkurler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here