Kuruyemişlerin Faydaları Nelerdir?

0
350
Kuruyemişin Faydaları

Günlük tüketimde her besinin vücuda farklı yararları bulunmaktadır. Sebze, meyveye ek olarak kuruyemişlerin de bazıları vücudu olumlu yönde etkilemektedir. Bu sebeple bağışıklığı güçlendirmek veyahut da hastalıklardan kurtulmak için belirli oranlarda kuru yemiş tüketilmeli ve kuruyemişin faydalarından yararlanılmalıdır.

 Kuruyemişlerin Faydaları Nelerdir?

Ay Çekirdeğinin Faydaları

Kuruyemişin faydaları oldukça fazladır. Ay çekirdeği de günlük kullanımda en çok tüketilen yemiş olması sebebi ile farklı özellikleri sayesinde vücutta olumlu etki yaratmaktadır. Kolesterolün düşürülmesi için kullanılan çekirdek, aynı zamanda damar sertliğini de büyük ölçüde azaltmaktadır. Kilo bakımından zayıf kalan çocukların da ay çekirdeği yemesi tavsiye edilmektedir. Ay çekirdeği aynı zamanda kalp hastalıklarını ve sinir bozukluklarını önleyici etkiye sahiptir. Solunum problemi yaşayan kişiler için de sıklıkla tercih edilen bir gıda türüdür.

Yer Fıstığının Faydaları

Kuruyemişin faydaları sayesinde vücutta ortaya çıkan problemler büyük ölçüde çözüme kavuşturulmaktadır. Yer fıstığı da sıklıkla tüketilmesi gereken bir yemiştir. Fıstığın içerisinde bulunan B1 sayesinde kalp sağlığı önemli ölçüde korunmaktadır. Öğrenme için etkili olan B1, yer fıstığının içerisinde fazlasıyla bulunmakta ve bu sebeple hafıza gelişimine yardımcı olmaktadır. Benzer şekilde içerisinde bulunan B3 vitamini sayesinde de kolesterol düşürülerek, vücuttaki dolaşım hızı artar.

 

Antep Fıstığı Faydaları

Antep fıstığı, vücudun yağ ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak tüketilebilmektedir. Bir avuç Antep fıstığı, günlük vitamin, protein, fosfor ve B1 ihtiyacını karşılamaktadır. Fıstık sayesinde kanda bulunan kolesterol seviyesi düşer. Kalp hastalıklarının oluşma riski de azalır. Diyabet hastaları, Antep fıstığı kullanarak hastalıktan kurtulabilmektedir.

Leblebinin Faydaları

Leblebinin en bilinen özelliği, anne sütünü arttırıyor olmasıdır. Mide içerisinde bulunan fazla asit miktarını absorbe etmekte ve dolayısı ile mideyi rahatlatmaktadır. Leblebi, kişiye tokluk hissi vermektedir. Bu sayede diyet yapan kişiler tarafından tercih edilebilir.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kuruyemişin faydaları, en sık çekirdek türlerinde ortaya çıkmaktadır. Kabak çekirdeği de vücuda olumlu etki ederek, böbrekleri güçlendirmektedir. Mesanede oluşacak iltihaplar kabak çekirdeği sayesinde engellenebilmektedir. İdrar yolları boyunca ortaya çıkabilecek hastalıklar erkenden engellenir. Bağırsak içerisinde bulunan kurtlar kabak çekirdeği ile düşürülebilir.

Kuru Kayısının Faydaları

Kuru kayısı, beyin fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Stresin azaltılmasına yardımcı olur. Karaciğerin hasar görmüş kısımlarının onarılmasını sağlamaktadır. Kuru kayısı sayesinde kemik gelişimi hızlanmakta ve kemikler daha sağlam hale gelmektedir. Böbrek taşı problemi çekenler için kuru kayısı bir numaralı kuru yemiştir. Kanser riskini az da olsa ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Kuru kayısı tüketimi sayesinde dişler daha kuvvetli hale gelir. Yoğun karbonhidrat içermesi sebebi ile enerji kaynağı olma özelliği taşımaktadır. Kuru kayısının içerisine A,B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Uykusuzluk probleminin ortadan kaldırılması için kuru kayısı tüketilebilir.

Fındığın Faydaları

Fındık, Omega 3 kaynağıdır. Kalp hastalıklarının ve damar problemlerinin oluşmasını engellemektedir. Kanın pıhtılaşmasını ve kan dolaşımının yavaşlamasını engellemektedir. E vitamini bulunması sebebi ile yaşlılık önleyici bir gıda türüdür. Şeker hastalığının ileri boyutlara taşınması fındık tüketimi sayesinde engellenmektedir. Fındık tüketimi ile prostat kanserinden korunulabilir. Yoğun stres altında bulunan kişilere bir miktar fındık tüketimi tavsiye edilmektedir. Kan şekeri miktarının değişmesini engellemek amacı ile tüketilmektedir. Gebelik süreci boyunca sağlık için fındık tüketilebilir.

Kuruyemişin bilinmeyen faydaları

Cevizin Faydaları

Ceviz, diğer birçok kuruyemiş gibi kolesterolün yükselme ihtimalini ortadan kaldırır. Beyin fonksiyonlarına işlerlik kazandırmakta. Hastalıklara karşı vücudu korumakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmekte. Hatırlama yetisinin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Kemiklerin ve dişlerin daha sert, daha dayanıklı olmasını sağlar. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini en aza indirmekte. Safra kesesi içerisinde taş oluşma ihtimalini ortadan kaldırır. Vücuttaki sindirim bozuklukları ceviz ile büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır.

Tuzlu Fıstığın Faydaları

Tuzlu fıstık, cinsel isteği arttırma özelliği ile bilinen bir kuru yemiş çeşididir. Vücudun genel yorgunluğu tuzlu fıstık ile atılabilmektedir. Böbrek ağrıları, fıstık sayesinde ortadan kalkabilir. Sık öksüren kişiler için tuzlu fıstık tüketimi tavsiye edilmektedir. Birçok kişi tarafından kuruyemişin faydaları arasında gösterilmektedir.

Bademin Faydaları

Badem tüketimi ile göğüs hastalıkları engellenmiş olur. Vücudun genel yorgunluğu badem sayesinde giderilebilmektedir. Hamileler için şiddetle tavsiye edilmektedir. Annelerin sütünün artması için kullanılabilir. İdrar yollarında oluşan iltihapların ortadan kalkması için kullanılabilmektedir. Müsil olarak kullanılma özelliğine sahiptir.

Kuru İncir Faydaları

Kuru incirin en bilinen özelliği, kansere karşı bağışıklığı güçlendirmesidir. Hamile olan kişilerde ve çocuklarda kemik gelişimi sağlamaktadır. Yaşlılarda gerçekleşen kemik erimesi, kuru incir tüketimi ile büyük ölçüde azalır. Hasar görmüş hücreleri onararak, yeni hücre üretilmesini sağlar. Vücut gelişim bozukluklarını ortadan kaldırmakta ve kan değerlerini sabit tutmaktadır.

Kaju Faydaları

İçerisinde bulunan yoğun çinko sayesinde gribe karşı korumaktadır. Vücudun büyümesini ve gelişmesini tamamen kontrol altına alır. Kasların çalışma sistemini düzenleyerek, kalp atış bozukluğunu ortadan kaldırır. Şeker hastalığının ilerlemesini ve büyümesini engellemektedir. Çeşitli kanser türlerine karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Potasyum sayesinde tansiyon tamamen düşürülebilmektedir. Siroz tedavisinde sıklıkla kullanılmakta ve büyük ölçüde çözüm sunmaktadır.

Bu makalemizde kuruyemişin bilinmeyen faydalarından bahsettik. Kuruyemişlerin içerisindeki vitaminleri tamamıyla bulunduran propolis faydaları başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Herkese sağlıklı günler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here