Kefirin Faydaları

0
402
kefirin faydaları

Kefir, ana maddesi inek veya keçi sütü olan, bu süt türlerinden özel bir maya ile elde edilen tadı ekşimsi olan ve ayranı andıran bir içecektir. Kefir sözcüğünün kökeninin Rusça olduğu düşünülmektedir. Rusça kefir kelimesinin anlamı “keyif veren” dir. Kefir içeceği geçmişten beri özellikle Kafkas bölgelerinde üretilmektedir ve tüketilmektedir. Kefirin faydalarının son zamanlara kadar bilinmemesine rağmen popülaritesi günümüzde giderek artmaktadır.

Kefir Faydaları

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde popülaritesini artırmakta olan kefirin faydaları saymakla bitmemektedir. Kronik yorgunluktan çeşitli enfeksiyonların giderilmesine kadar uzanan bir dizi alanda kefir kullanılmakta, faydaları ise insanları bu içeceği tüketmeye yönlendirmektedir. Kefirin faydaları nelerdir aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır;

 • Kefir, içerdiği serinletici aroma sayesinde günümüzde çoğu insanın şikayet etmekte olduğu kronik yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur.
 • Kefir faydalarından biri de, beslenme rejiminin düzensizliği ve çeşitli rahatsızlıklardan dolayı meydana gelen sindirim problemlerinin çözülmesi ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde aktif rol oynar.
 • Kefir, damar sertliği gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Kefir, bağışıklık sistemini ve vücudun direncini artırarak çok çeşitli mikrobik enfeksiyona karşı hem koruma sağlamakta hem de bu rahatsızlıkların giderilmesinin önüne geçebilmektedir.
 • Kefir içeceğinin faydalarından bir diğeri de sinir sistemini kuvvetlendirmesidir.
 • Kefir stresi azaltmada da kullanılabilen bir içecektir. Bireyleri sakinleştirmekte ve kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Kefir depresyon ve uyku bozukluklarının giderilmesinde bireyleri destekler.
 • Kefir yüksek tansiyona ve dolayısı ile kalp damar problemlerine karşı koruma sağlamaktadır.
 • Kefirin faydalarından birisi de karaciğer problemlerinde etkili olabilmesidir.
 • Kefir tırnak sağlığı açısından da etkili olmakta, bu nedenle tırnak problemleri yaşayan kişilere önerilmektedir.
 • Kefir cildi güzelleştirmenin yanı sıra çeşitli cilt hastalıklarında da rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılan sağlıklı bir içecektir.
 • Kefir yara ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlayan bir içecektir.
 • Kefir çeşitli gastrointestinal ve böbrek problemlerine iyi gelmektedir.
 • Kefir çeşitli diyet programlarına da yazılmaktadır. Kilo kontrolü noktasında çok sağlıklı bir içecek olması ile dikkat çeken kefirin faydaları arasında kilo alınmasını önlemek de mümkündür.
 • Kemik yapısının sağlam olması ve kas gelişimi konusunda özellikle gelişim çağındaki bireylerin desteklenmesinde çok etkilidir.
 • Kefirin diş çürüklerine karşı etkin bir koruma sağladığı da bilinmektedir.
 • Kefirin görme duyusu üzerinde olumlu etkileri vardır. Göz sağlığı açısından tüketilmesi önerilir.
 • Kefir, astım ve çeşitli alerji türlerine karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olarak solunum sistemini güçlendirmektedir.
 • Kefir, içerdiği probiyotikler ile sindirim sistemine ciddi anlamda destek olmakta, evde ve sağlıklı koşullarda yapılan kefirin içerisinde en az 77 çeşit probiyotik olduğu belirtilmektedir.

Kefir nasıl tüketilmelidir?

Kefir içeceği istendiği takdirde yoğurt ile karıştırılarak da tüketilebilmektedir. Aynı zamanda kefirin faydaları kaybedilmeden yapılabilecek olan değişik çorbalarda da kullanılması önerilmektedir. Bu çorbaların başında yayla çorbası gelmektedir. Bununla beraber, kefir içeceğinin cacık yapımında da kullanılabildiği ve yüksek oranda fayda sağladığı belirtilmektedir. Kefir içeceğinin yapımı çok basittir. Kefirin yapılabilmesi için her bir litre miktarında süt için bir yemek kaşığı kefir mayası kullanılması yeterli olacaktır. Kefir yapmak üzere hazırlanan ılık süt bir cam saklama kabında, belirtilen oranlarda kefir mayası ilave edilerek ortalama 24 saat bekletilmelidir. Bu sürenin ardından süt, kefir haline gelecek ve yoğurt kıvamında bir içecek elde edilmiş olacaktır. Bu içeceğin süzülmesi de daha sonraki kefir yapımı için kullanılacak olan mayanın elde edilmesine olanak sağlayacaktır.

Kefirin zararları nelerdir?

Kefir içerdiği besin öğeleri ve vücuda sağladığı faydalar bu kadar fazla iken akıllara kefirin zararları da var mı? Herkes kefir tüketebilir mi? Şeklinde soruların gelmesi mümkündür. Kefir bazı kişiler için ve bazı durumlarda zararlı olabilmekte, kefirin faydaları bu kadar fazla iken bazı kişilerde olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Kefir, normal koşullarda ve uygun miktarlarda tüketildiğinde vücutta herhangi bir zarara sebep olmasa da aşırı tüketiminin olumsuz sonuçları olabilmektedir. Bu durumlarda kefir mide rahatsızlıkları ve kabızlık gibi bağırsak problemlerine yol açabilmektedir. Bu yüzden aşırıya kaçılmaması tavsiye edilir.

Bu makalemizde kefirin ne olduğundan, kefirin faydalarından ve aşırı kullanımındaki zararlardan söz ettik. Diğer makalelerimize özellikle birçok hastalığa yardımcı olabilecek propolis faydaları yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Esenlikle kalın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here