İsiliğe Ne İyi Gelir?

0
606
isiliğe ne iyi gelir

İSİLİK NEDİR?

Sıcak havaların gelmesi ile beraber hem bebeklerde hem de yetişkinlerde görülen en büyük sıkıntılardan biri isiliktir. Bu nedenle isiliğe ne iyi gelir sorusunun cevabı en çok yaz aylarında araştırılır. Miliare olarak da bilinen isilik, bir döküntü çeşididir. Terlemelerden sonra vücutta görülen kızarıklıklardır.

Sıcaklıkların artmasına bağlı olarak vücuttaki ter oranı arttığı zaman ter bezlerinde tıkanıklık meydana gelir. Bu tıkanıklığa bağlı olarak ter dışarı atılamaz ve alt kısımda yer alan cilt katmanlarında sızma meydana gelir. Cildin üst kısmında ise isilikler meydana gelir ve isiliğe ne iyi gelir sorusunun araştırılmaya başlamasına neden olur. Ter bezlerinde tıkanma olduğu zamanlarda çok az miktarda terlemek bile ciltte isiliğin meydana gelmesine neden olur.

Normal şartlarda isiliğin meydana gelmemesi lazımdır. Ancak bazı durumlarda normalden daha çok terlenir. Bu durum hava sıcaklığından olabilirken, bazı zamanlarda da yenilen yiyeceklerden meydana gelmektedir. Ayrıca kış aylarında giyilmiş olan kıyafetlerin türün göre de isilik sorunu meydana gelmektedir. Bu zamanlarda isiliğe ne iyi gelir sorusuna yanıt verebilmek önemlidir. Özellikle koltuk altlarında görülen isilik, boyun kısmından bel kısmına, kasıklardan diz ile dirseklere kadar olan kısımlarda görülür.

İsiliğin Nedenleri Nelerdir?

Normal şartlarda temel nedeni terleme olan isilik, farklı nedenler ile de meydana gelebilmektedir. İsiliğe neden olan temel etkenler şunlardır:

 • Fazla kilo
 • Sıcak hava
 • Hava şartlarının kötü olması
 • Gözeneklerin tıkanması
 • Terin ciltten atılamaması
 • Bakteri nedeni ile meydana gelen cilt enfeksiyonu
 • Ter bezlerinin çalışma fonksiyonunun bozulması
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi
 • Üst üste giyinmek
 • Şampuan ya da sabun kalıntıları
 • Bebeklerin altını sık değiştirmeme
 • Adi bez kullanmak

bebeklerde isiliğe ne iyi gelir

 

İsiliğe Ne İyi Gelir?

Özellikle bebeklerde meydana geldiğinde kaşıntı ya da yanmaya neden olan isiliğe ne iyi gelir bilinmesi, etkilerini de azaltmaktadır. İlaç kullanmaya gerek kalmadan doğal yöntemler ile isiliğin etkileri azaltılarak tedavisi yapılır. İsiliğe iyi gelen yöntemler aşağıda anlatılmıştır.

Soğuk Kompres

İsilik meydana geldiği zaman o bölgeye uygulanacak olan soğuk kompres, bölgede hızlı bir rahatlama sağlamaktadır. Temiz olan bir beze birkaç parça buz küpü veya dolapta soğutulan küçük bir pet şişe ile isilik olan alana 5 – 10 dakika arasında sürülür. Eğer isilik meydana gelen alan büyük ise 2 dakika kadar yan bölgelere de gezdirilir. Soğuk kompres uygulaması 3 – 4 saat ara ile yapılmalıdır. Birkaç gün yapılacak olan bu uygulama ile isiliğin azalması sağlanır. Bir diğer yöntem ise dolapta soğutulmuş olan suya temiz bir bez batırılır ve sıkılır. Tülbent isilik bölgesine serilir ve tülbent ısındıkça soğuk su işlemi tekrarlanır. Sıcak havalarda sık sık soğuk duş almak da isiliğe iyi gelecektir.

Yulaf Ezmesi

Anti – inflamatuar içeriği ile yatıştırıcı bir etkiye sahip olan yulaf ezmesi, isilik nedeni ile tahriş olan alanı iyileştirerek eski sağlığına kavuşturur. İltihap ve kaşıntı sorunlarını da engelleyen yulaf ezmesi, soğutucu etkisi ile bölgeye serinlik vermektedir. Leğen ya da küvete soğuk su eklenir ve içerisine 1 su bardağı yulaf atılarak karıştırılır. 20 – 30 dakika kadar bu suda beklenir. Özellikle isilik olan alanlara su daha çok ulaştırılır. Son olarak serin su ile sabunsuz olarak duş alınır ve kurulanır. Haftada iki kez bu uygulama yapılmalıdır.

Karbonat

İsilik tedavisinde uygulanacak bir diğer yöntem de karbonattır. Cildin üzerinde bulunan ter ile kiri alan karbonat, cildin pH dengesini de korumaktadır. Ciltte bulunan ölü hücrelerin dökülmesine de yardım eden karbonat, taze dokuların oluşmasını hızlandırır. Bir kaba 2 bardak soğuk su koyulur ve içerisine 1 yemek kaşığı kadar karbona koyularak karıştırılır. Temiz olan bir bez içerisine koyularak fazla suyu sıkılır ve isilik bölgesinde 8 – 10 dakika tutulur. 1 hafta içerisinde günlük olarak 4 – 5 kez uygulanabilir.

Sandal Ağacı

Aktardan az bir miktar sandal ağacı tozu alınır. Bu toz yardımı ile isilik sorunundan kısa sürede kurtulmak mümkündür. Serinletici bir etkiye sahip olan sandal ağacı, kızarıklık ile döküntülerin giderilmesine yardımcı olur. Gül suyu ile sandal ağacı tozu aynı oranda karıştırılır. Macun haline gelen karışım sorunlu bölgeye uygulanarak kuruması beklenir. Kuruduktan sonra soğuk ile durulanır. Daha sonra da isilik bölgesine toz halindeki sandal ağacı serpilir.

Bu makalemizde sizlerle isilik nedir, isilik neden olur, ve isiliğe ne iyi gelir sorularına cevap aramaya çalıştık. Diğer bir faydalı yazımız olan aloe vera jeli faydaları konulu makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. Herkese sağlıklı günler dileriz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here