Aloe vera nedir?

1037
2
Aloe Vera Nedir? Tarihçesi Nereye Dayanmaktadır?

Sosyal Medyada Paylaş

Aloe vera nedir?

Aloe vera bitkisinin insan sağlığına desteği ve kozmetik amaçlarla kullanıldığının delilleri çok eski tarihlere dayanmaktadır. (Morton/1961; Crosswhite/1984). Aloe vera nedir sorusunu incelemeden önce şundan bahsetmeliyiz ki cilt üzerindeki kozmetik etkileri, yara ve yanık iyileştirici özelliği 5000 sene önce fark edilmiş ve çeşitli kültürlerde yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Çok yıllık, öz içeren, sapsız denebilecek bir bitki türüdür. Sapsız diplerinde genişliği 10 cm’ye kadar olan yapraklarının uzulnluğu ise 40-50 cm civarındadır.Henüz körpe iken yaprakları beyaz beneklidir. Çiçek açtığında, çiçekleri açık sarı ve boru şeklindedir. Genellikle ince ve seyrek halde bulunurlar.

Aloe vera’nın tarihçesi

Günümüze kadar gelmiş olan Mısır yazıtlarından biri de Ebers Papirüsü‘dür. Bu isim bir Alman-Mısır bilimcisi olan Georg Moritz Ebers (1837 – 1898) tarafından verilmiştir. George Ebers, 1858 yılında Thebes civarında yapılan arkeolojik bir kazı esnasında bulunan ve firavun Amen-Hotep zamanına ait olan bu papirüsü (M.Ö. 1552) satın almıştır. Bu belge şu anda, Almanya’da Leipzig Üniversitesi’inde korunmaktadır. Bu yazıt, bitkisel ilaçların üzerine yazılmış bilgilerin derlemesidir; bu yazıtta, Mısır kraliçesi Nefertiti ve Kleopatra’nın sağlık ve güzelliklerini Aloe Vera güzellik terapilerine borçlu oldukları, ciltlerinin taze ve sıhhatli kalması için, bu mucizevi bitki ile masaj yaptırdıkları da açıklanmaktadır. aloe vera'nın tarihçesiPapirüs yazıtında ayrıca, Aloe vera kullanımı ile alakalı on adet formul verilmiş, diğer birçok bitkinin nasıl kullanılacağı hakkında bilgilere yer verilmiştir.

Dioscorides ve diğer Yunan ve Romalı hekimlerin, bu bitkiyi yaygın bir biçimde kullandıkları bilinmektedir. Ve bir efsaneye göre Aristo, yaralı askerlerin iyileştirilmesinde Aloe vera jel kullandırdığı için, Büyük İskender’in dikkatini çekip, bu bitkinin yetiştirildiği Hint Oknayusundaki Socorta Adasını ele geçirmesi için ikna etmiştir. Napolyon’un eşi Josephine’in de Aloe vera jelini, meşhur süt banyosu kompozisyonuna ilave ettiği, çeşitli tarihsel kayıtlardan öğrenilmiştir.

Güncelliği ve hala kullanılıyor olması

Günümüze kadar popülaritesinden hiç birşey kaybetmemiş olan bu nebat, içerdiği aktif maddelerin ve etkilerinin çokluğu sebebi ile, halen araştırmalara konu olmabilmekte, içindeki aktif maddelerin etkilerinin incelenmesi için birçok araştırmacının yoğun gayret harcadığı görülmektedir. Bunu, aloe vera jel konusunda yazılmış belgeleri incelediğimizde daha iyi anlamak mümkün olasıdır. Aloe Barbadensis Miller’ın jeli ile hakkında 2 araştırmacı (Grindlay – Reynolds 1986), yapılan bütün araştırmaları inceleyerek bir makale yayınlamışlardır. Bu derlemeleri 12 yıl sonra, yine başka 2 araştırmacı (Reynolds ve Dweck, 1999) yapmıştır. Bu iki derleme ile beraber, zamanımıza kadar gelen süre içersinde Aloe vera jele gösterilen ticari ilgi, bilhassa dermatolojik bakımdan son derece çarpıcı bir şekilde artmıştır.

Aloe vera nedir?
Bu makaleye oy ver!

2 YORUMLAR

Bir Yorum Yaz