Aloe vera jeli faydaları

0
2881
aloe vera jeli faydaları

Aloe Vera nedir?

Aloe vera nedir ve tarihçesini diğer bir başlığımız altında değerlendirmiştik. Kısaca özet geçmek gerekirse; kaktüse benzer görünümüyle zambakgiller ailesinden olan aloe vera afrika kökenli bir bitkidir. Halk arasında “Tıbbi sabır” ismiyle de bilinmektedir. Uzun ve dolgun yaprakları uç kısımlarına doğru sivrilir ve kenarlarında dikenimsi yapılar bulundurur. Yaprağının dolgunluğunu içinde bulunan “alametifarikası” diye adlandırılan jelimsi yapı oluşturmaktadır. Bu jelin içeriği oldukça zengin olup adeta aminoasit, vitamin, mineral deposudur. B1, B2 B3, B6 gibi içerisinde birçok çeşit vitamin barındıran bu jel bunların yanı sıra kalsiyum, demir , potasyum gibi önemli mineralleri de içermektedir. Bu yoğun içeriğinden ötürü alternatif tıpta aloe veradan oldukça faydalanılmaktadır. Özellikle kozmetik sektöründe kullanılan aloe vera jeli faydaları saymakla bitecek gibi değil. Bitkiyi bu kadar önemli yapan şey belirtildiği üzere yapraklarında bulunan jeldir. Peki bu jelin faydaları nelerdir?

aloe vera jeli faydaları

 

Aloe Vera jeli faydaları

 • Aloe vera jeli, kanserden korunmaktan tutun da cilt ve saç sağlığına kadar birçok alanda fayda sağlamaktadır.
 • AIDS’ten korur.
 • Ciltte bulunan iltihapları ve güneş yanıklarının tedavi edilmesinde etkilidir.
 • Yaraların iyileşmesini ve izler bırakmamasını sağlıyor.
 • Kuru ciltler için nemlendirici özelliği bulunuyor.
 • Yaşlanmaya bağlı oluşan cilt kırışıklıklarının azalmasında ve genç bir görünüm kazanılmasında aloe vera jeli faydaları oldukça etkilidir.
 • Sivilce ve aknelere karşı savaş açar onları kurutur. Böylece pürüzsüz ve temiz bir cilt sunar.
 • Aloe vera jeliyle saçlarınızı yıkamadan önce saç diplerine masaj yapıldığında saçları yumuşatır.
 • Şampuan ile birlikte uygulandığında kepek sorununa çözüm olur.
 • Yara çevresindeki kan dolaşımını hızlandırarak yaraların çabuk iyileşmesinde etkilidir.
 • Portakal suyu, bal ve bir bardak suyla bir kaşık aloe vera jeli karıştırıp içildiğinde kabızlık derdinden kurtulursunuz.
 • Detoks özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcı olur.

 Aloe vera’nın cilde faydaları

Aloe verayı cilt bakımı için kullanmak isteyenler birçok farklı şekilde kullanabilir. Kremler, jeller, meyve sularıyla ya da kapsüller halinde kullanımı mevcuttur. Egzama ve yanıkları iyileştirmesinin yanı sıra oluşan ağrı ve şişliklerin giderilmesinde aloe vera önerilmektedir. Aynı zamanda cilde güzel de bir koku vermektedir. Saçlı deride oluşan saçkıran sorununa da aloe vera iyi gelmektedir. Aloe vera jeli sabun, şampuan, el kremi, vücut losyonu gibi birçok farklı ürün içeriğinde yer almaktadır. Herhangi bir kötü yan etkisinin bilinmediği aloe vera içeriğindeki yoğun mineraller sayesinde cildi temizler cilde parlak bir görünüm kazandırır. Kozmetik sektöründe sunulan birçok hazır aloe vera jeli içeren ürünler mevcutken kendiniz de evde aloe vera jeli ile kremler yapabilirsiniz.

aloe veranın cilde faydaları

 

Evde Aloe Vera Jeli Yapımı

Gerekli malzemeler:

 1. Aloe vera yaprağındaki jel
 2. Bir salatalığın yarısı
 3. Bir limonun yarısı

Yapımı:

Aloe vera bitkisinin toprak üzerinde kalan yapraklarından kırıp içindeki jeli çıkarın. Ardından yarım limonu sıkın. Kabuklarıyla birlikte yarım salatalığı da koyarak tüm malzemeleri parçalayıcıdan ya da blender’dan geçirerek püre haline getirin. Aloe vera kreminiz hazır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here