Aloe vera jel nedir

713
0
aloe vera jel

Sosyal Medyada Paylaş

Aloe Vera Jel

Aloe vera jel, hem cilt üzerinde haricen (şampuan, krem vs.), hem de içeçek şeklinde kullanılabilen, bünyesinde yüzlerce fonksiyonel madde içeren kompleks bir yapıdır.

Haricen kozmetik amaçlarla kullanılmasının sağladığı yararları, piyasadaki Aloe vera jel içeren ürünlerin sayısına baktığımızda anlayabilmemiz mümkündür.

aloe vera jel

 

Dahilen içilen aloe vera‘nin insan sağlığına fayda sağladığına dair son derece ciddi çalışmalar mevcuttur. En yaygın çalışma olarak, ülser ve mide-bağırsak problemlerini örnek verebiliriz. Ayrıca, etkileri daha bir çok alanda adeta didik didik edilmiş ve çeşitli bulgular yayınlara sunulmuştur. Bunlara bir kaç tane örnek verelim;

  • Kalp Kasının Güçlenmesi
  • Kolesterol ve lipid düzeylerinin düşürülmesi
  • İnsulin sentezi
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi pek çok alanda yapılan araştırmanın tüm hızıyla sürdürüldüğü görülmektedir.

Büyük bir ihtimalle yakın bir tarihte, daha ileri çalışmalarla, etkin maddeleiern izolasyonu söz konusu olacak ve daha rasyonel çalışmalarla, doz ve etki mekanizmaları bilim ortamına sunulmaya başlanacaktır.

Dahilen ve haricen kullanılan jelin hazırlanması için özel teknikler gereklidir. Çünkü ambalajın içindeki son ürünün, bitki iken sahip olduğu özelliklerini mutlaka koruması gerekmektedir. Yapıda bu kadar çok sayıda bulunan değerli maddenin, sinerjistik (birbirinin etkisini arttırma) şeklinde çalıştığına inanılmaktadır.

Aloe vera jel’in muhafazası

Aloe vera jel içeçekleri ve diğer meyve suları, hazırlanıp ambalajlanmadan önce, yılların verdiği deneyimler ve ilgili kurallar çerçevesinde, belirli bir aşamayı geçtikten sonra onaylanırlar. Bu şekilde insan sağlığına faydalı olabilecek özellikleri, ambalajlanmadan itibaren son kullanım tarihine kadar saklama koşulları altında bile devam ettirilir. Aslında günümüzde bütüm gıda maddeleri için son derece titiz ürem ve kontrol kuralları konulmuştur. Burada konumuzun esas ağırlığı Aloe vera jel’in özellikleri olduğu için, onun hazırlanmasıyla ve korunmasıyla ilgili bazı önemli noktalara yer verilmiştir.

Aloe vera jel alırken dikkat etmemiz gerekenler

Marketlerde gelişi güzel satılan aloe vera ürünlerindeki katkı maddeleri, oldukça önemli problemler yarattığı için, bu gibi ürünlerin kontrolu çok özel alet ve metodlarla sağlanmaktadır. Olaya tarihsel olarak baktığımızda, aloe vera jel tozlarına ilave edilen hile amaçlı katkı maddelerinin başında maltodekstrin gelmektedir. Ayrıca glikoz, gliserin ve malik asid katkı maddeleri de rapor edilen katkı maddelerinin arasındadır.

Aloe vera jel nedir
Bu makaleye oy ver!

YORUM YOK

Bir Yorum Yaz